شمس بت شکن

عرفان باستانی ايران با وجود غنای انديشه و فلسفه در آن هنگامی که با اسلام در هم آميخت چنان ملغمه ای ايجاد کرد که هنوز هم پس از 800 سال، سال 2007 را يونسکو سال رومی ناميده و نسخه های ترجمه مثنوی بيش از 500 هزار نسخه در آمريکا می فروشد. غنای انديشه در عرفان اسلامی چنان بالاست که سهروردی بايزيد را در کنار افلاطون از انديشمندان و فلاسفه بزرگ (البته نوع اشراقی آن) مي داند.

آنچه که در عرفان ايرانی – اسلامی نقطه عطف بوده است، انديشه های بزرگ مرد تاريخ عرفان و غريب ترين غريب در جهان است. به قول حضرت مولانا :

خود غريبي در جهان چون شمس نيست.

اين بزرگ مرد تاريخ ايران بت شکنی را از ابراهيم به ارث گرفته و به حق چنان می شکند که هيچ به جز حق نمی ماند.  

مقالات حضرت شمس پر از بت شکنی هاست. کاشکی ايشان را ذوق نوشتن بود ولی به قول ايشان: کلام در من نمی ماند بلکه هر دم روی دگر مي دهد.  حال جملاتی پراکنده از مقالت ايشان:

يحيي عليه السلام را در قرآن ولی خواند. قوی گرينده بود. اگر من بودمی چشمهايش پاک کردمی. چو او معصوم بود، و گناه است که موجب گريه است. اين ولی کيست؟ بيا بگو، خود انبيا را در قرآن هيچ ولی نگفته است. والله اعلم.

معني ظاهر قرآن را هم راست نمي گويند اين ائمه، زيرا که آن معني ظاهر را نيز به نور ايمان توان دانستن و توان ديدن نه به نار هوا. ايشان را اگر نور ايمان بودی کی چندين هزار دادندي، قضا و منصب بستندي؟ کسی دامن زر بدهد از مارگيری ماری بخرد؟

محمديان چنين باشند و محمد چنين باشد. آخر سنگ پرست را بد ميگويي که روی سوی سنگی يا ديواری نقشين کرده است. تو هم رو به ديواری ميکني! پس اين رمزي است که گفته است محمد عليه السلام، تو فهم نميکني، آخر کعبه در ميان عالم است، چو اهل حلقه عالم جمله رو به او کنند، چون اين کعبه را از ميان برداری، سجده ايشان به سوی دل همديگر باشد. سجده آن بر دل اين، سجده اين بر دل آن.       

/ 3 نظر / 60 بازدید
کمیته‌ی پی‌جوی آزادی دانشجویان دربند

هنوز گرمای دیدن فرزندانمان از وجودمان خارج نشده بود وهیجان یاد آوری لحظه به لحظه ‌ی آن اوقات از یادمان نرفته بود، که ناگهان با فرود آمدنِ ضربه‌ی نابهنگامِ دستگیری‌هایِ جدید، لبخند بر لبانمان خشکید. اشک شوق چشمانمان یخ زد و غم و اندوهِ بی پایان قلبمان را تسخیر کرد که آخر چرا؟ مثل این که نباید فراموش کنیم که پاسخِ کوچکترین ندایِ آزادی خواهی و برابری طلبی دراین سرزمین هم چنان ضرب و شتم و زندان و بند 209 است. دست در دست هم تا آزادی کامل تمامی عزیزانمان از پای نخواهیم نشست. ------------ برای حمایت از ما تنها کافیست لینک ما را در وبلاگ خود بگذارید

فرزند ايران

درود از مجموع نوشته هاتون ميشه فهميد چه چيزی رو ميخواين بيان کنين اميدوارم موفق بشين

سيمرغ عشق